subota, 24. prosinca 2016.
Hrana nema isti ukus na zemlji i u zraku? Zvuči čudno? No istinito! Naime, hrana u zrakoplovima ne smatra se jednom od najukusnijih, no razlog nisu loši kuhari nego mirisni i okusni receptori.
Hrana u zrakoplovu zasigurno nije popularna. Na prvom mjestu razlog se krije u ukusu, a on pak ovisi o pripremi te hrane. Ukusni recepti na visini od 10.000 metara nemaju isti ukus kao na zemlji, oni su jednostavno "dosadni". Kuhari zračnih kompanija iz iskustva znaju da hranu za putnike moraju znatno više začiniti. Azijska hrana, koja je začinjena s mnogo sojinog umaka i začina, popularna je među putnicima. A ljuta hrana, čini se, u visini gubi svoju ljutinu. No, koji je razlog tome?
Razlog svemu je hipoksija
Andrea Burdack, kemičarka na Fraunhoferovom institutu u Holzkirchenu kod Münchena, bavi se upravo ovom zagonetkom i kako kaže razlog je jednostavan: "Čovjek u zrakoplovu u svojoj krvi ima tzv. hipoksiju, stanje smanjene količine kisika u stanicama i tkivu. To dovodi do smanjene produktivnosti receptora. Osim toga, kako bi mirisi došli do mirisnih receptora prvo moraju proći kroz nosnu sluznicu, odnosno u njoj se moraju razgraditi, a u slučaju niskog tlaka oni se znatno teže razgrađuju."
Hrana u avionu može biti loša, ali nije stvar (samo) u tome. Na 10+ tisuća metara, okusni pupoljci otupe i događa se slično kao kad smo prehlađeni – ne osjećamo okus najbolje. Putnici percipiraju slatkoću i slanost hrane 30% manje nego na tlu, a smanjena vlažnost u kabini dodatno umanjuje osjetilo njuha.
Objavi komentar